Pages

Subscribe:

Księgarnia


Cena książki: 150,00  zł

                                Dla środowisk harcerskich, kombatanckich, instytucji,

                                zakupy większych ilości i hurtowe - cena do negocjacji.
                                                       
                                koszt przesłania książki szybką paczką priorytetową: 13,00  zł
                                bezpieczne, tekturowe pudełko poczty polskiej (3,40 zł) gratis
                                waga książki 1660 g, waga paczki 1770 g

                                Nr konta: 05 1020 1013 0000 0902 0054 7612
                                Tomasz Sikorski
                                                                                      
                            http://allegro.pl/ksiazka-krzyz-harcerski-1913-2013-i6675614455.html


Ze „SŁOWA OD WYDAWCY”

Alianckie zrzuty dla Powstania Warszawskiego 1944 były wielokrotnie opisywane. Ta część historii ostatniej wojny do dzisiaj wywołuje zrozumiałe emocje, jest bowiem przykładem niezwykłej ofiarności i żołnierskiego bohaterstwa. Loty polskich, brytyjskich, południowoafrykańskich załóg czterosilnikowych bombowców Halifax i Liberator odbywały się na granicy możliwości ludzi i sprzętu, co odzwierciedliły ogromne straty. 
W całym czynie zbrojnym polskiego żołnierza i aliantów  trudno znaleźć epizody o podobnej dramatyczności. Dla niesienia pomocy Powstańcom z odległej, bezpiecznej bazy startowali lotnicy z niewielką szansą na wykonanie zadania i szczęśliwy powrót.
Podczas zrzutów dla Powstania wystąpiło ogromne nasilenie strat w krótkim czasie. Część samolotów strąconych w drodze nad Warszawę, nad samym miastem lub w drodze powrotnej upadło na terenie opanowanym przez wroga, część na obszarach zajętych przez Powstańców czy oddziały partyzanckie. Z powodu licznych niekorzystnych uwarunkowań wiedza o losach strąconych załóg nie była kompletna a w przyjmowanych  oficjalnie  wersjach zdarzeń trafiały się błędne ustalenia.
Odnośnie dwóch miejsc w Beskidzie Niskim związanych z upadkami samolotów niosących pomoc Powstaniu - Olszyn i Banicy,  przez ponad pół wieku funkcjonowała wersja utrzymywana  przez Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa. Według niej Liberator EW-275 R ciężko uszkodzony przez wroga w rejonie Olszyn k/Gorlic, gdzie zginęło pięciu lotników, przeleciał jeszcze  40 km i upadł w Banicy, gdzie ponieśli śmierć pozostali dwaj członkowie załogi.  Przez długie lata w literaturze popularnej, popularno naukowej i naukowej podawany był opis zdarzeń   utrzymywany przez KKSL. Prawda historyczna okazała się jednak zupełnie inna. Olszyny i Banica to miejsca upadków dwóch różnych samolotów: Liberatora o wymienionym wyżej numerze taktycznym i Halifaxa JP 295 P uznawanego przez kilkadziesiąt lat za zaginionego nad Adriatykiem. Do ustaleń tych doprowadziły kilkunastoletnie badania grupy pasjonatów historii polskiego lotnictwa czasu ostatniej wojny.
                                                                                                                                    T. S.

Aleksander Gucwa, mieszkający w Sękowej k/Gorlic nauczyciel wychowania fizycznego, społecznik, zainspirowany wynikami tych badań wykonał ogromną pracę dokumentalistyczną. Zebrał  bogaty materiał dotyczący lotników obu załóg: życiorysy, relacje, zdjęcia, dokumenty. Zainicjował powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomników, którego działania pod jego przewodnictwem doprowadziły do przebudowy pierwotnych monumentów w Banicy (2009) 
i Olszynach (2010) oraz weryfikacji treści ich tablic.
W roku 2010 wydana została jego książka „Odwaga i nadzieja”, w której Autor przedstawił losy poległych lotników, historię obu strąceń i przebieg badań, które doprowadziły do jej wyjaśnienia. Pierwszy nakład został szybko wyczerpany. Proponowane tu Czytelnikowi rozszerzone i poprawione drugie wydanie zrealizowane zostało w roku 2013 przez firmę SIKORSKY Tomasz Sikorski, zanim powstała Oficyna Pamiątki Przeszłości. Książka ma format B5, 176 stron,  okładka to solidny karton. Książka zawiera dużą ilość zdjęć wydrukowanych w sepii, indeks nazwisk oraz indeks nazw geograficznych.
                                                
                                                                                                                                                                                        Cena książki:                      30,00  zł
                                                koszt przesyłki zwykłej:      5,00  zł
                                                koszt przesyłki poleconej:  7,50  zł
                                                opakowanie:    koperta bąbelkowa

                                                Nr konta: 05 1020 1013 0000 0902 0054 7612
                                                Tomasz Sikorski